Tehnoloogiad

Alljärgnevalt mõned tehnilised märkused, mida võiks meeles pidada erinevate tehnoloogiate puhul. Alati oleme koostöös oma klientidega valmis katsetama ja proovima erinevate tehnoloogiate piire kompavaid lahendusi. Katsetamiseks varuge aega ja resursse. Meie omalt poolt panustame teadmisi ja seadmeid.

SIIDITRÜKK
Trükise kujundamisel ära kasuta peenmat joonejämedust kui 0,2 - 0,3mm. Siiditrükitehnoloogias trükitakse valdav enamus trükiseid SPOT toonidega. Siiditrükki kasutatakse kleebiste, visiitkaartide, kaardid, mapid, esemed, ... (loetelu võiks pikalt jätkata) trükkimiseks. Levinud tehnoloogia erinevate membraanklaviatuuride trükkimiseks.
Vali siiditrükk, kui sulle on olulised kirgas ja selge värv. Võimalik kasutada eri värve (pärlmutter, helikv hõbe ja kuld).
Siiditrükis saab trükkida erinevatele plastikmaterjalidele ja metallidele (lisainfo siin), on võimalik trükkida ka siledale lakitud ja lakkimata vineerile. 


Trükkida saab praktiliselt igale materjalile kui on õige värviseeria. Õige värvi testimiseks vajame koostist ja/või materjalinäidist. Kui meil eestis ei ole seda värviseeriat siis on võimalik see määrata värvitootja laboris. Erivärvide tellmisel peaks klent varuma aega ja arvestama võimalike tellimiskoguse piirangutega. Toonpiltide trükkimisel saab kasutada efektset jämedat graafilist rastrit.DIGITRÜKK
Trükivärvid CMYK. Erinevad paberid annavad erinevaid lisa võimalusi, näiteks metallvärvilised paberid jäävad kergelt trükivärvidest läbipaistma. Puuvilla kiududega pabereid ei saa enamasti digitrüki puhul kasutada. Võimalik teatud juhtudel kasutada digifooliumit.

OFSETTRÜKK
Korraliku tumeda musta pinna saamiseks CMYK-is soovitame kasutada järgnevat valemit: C 80%, M 40%, Y 40%, K 100%. Trükisel piltide hea kvaliteedi tagamiseks on soovitav kasutada pilte resolutsiooniga 300 dpi.

SURUTRÜKK / PRESSTRÜKK / PIMETRÜKK
Surutrükk - paberi või kartongi pinnast väljapressitud kujutis. Pimetrükk - paberi või kartongi pinna sisse surutud kujutis.
Kasutatakse kahepoolset või ühepoolset metallklisheed millega pressitakse kas kujutis paberil üles või allapoole. Väljapressimiseks soovitame kasutada mahulisemaid pabereid. Sissepressimiseks sobib ka tavaline kriitkartong alates 300g/m². Pimetrükk teostatakse alati ilma värvi trükkimata ja kujunduses hakkab mängima reljeef mis pressitakse.

TERMOTRÜKK
Kasutatakse kujutise reljeefseks tõstmisel siiditrükis.FOOLIUMTRÜKK
Soovid tõeliselt säravat kulda-hõbedat, hologramm mustrit lisada oma trükisele, siis on fooliumtrükk just õige täiendus. Fooliumiga trükitav joon või fooliumi pinna sees olev joon on  vähemalt 0,3 – soovitavalt 0,5 mm lai. Foolium- või surutrükivorm peab olema kujundatud vektorgraafikas 100% must ja joone miinimumpaksus 0,3 mm. Foili kujutiste alla ei jäeta auku (jääb trükipind).
Katmata paberitele on võimalik fooliumtrükis lisada ka lakkfooliumit.

Fooliumtrükk visiitkaardil

TERMOSIIRDETRÜKK
Spetsiaalne trükimaterjal millele trükkides on võimalik hiljem kujutis pressida tekstiilile.

PLOTTERLÕIKUS
Arvutiga juhitav mehaaniline nuga võimaldab läigata kleebisest erinevaid tähti-numbreid ja kujutisi.
plotterloikusega kleebise iseseisev paigaldamine siledale pinnale
Pildil võib näha kuidas iseseisvalt lihtsate vahenditega on võimalik eelnevalt lõigatud kujundeid-tekste siirdeteibi ja plastikkaardi abil siledale pinnale kleepida.

STANTSIMINE
Stantsi joonis peab olema tehtud vektorgraafilise graafikafailina. Kujundus failis 1:1 suuruses. Joonisel märkida: Terad = punane, Nuudid = roheline, Perfod = kollane. Palume vältida topeltjooni. Muude eriliste terade (liimiklapi tera, madalam tera, laineline tera) kohta küsige eelnevalt saadavust. Perfoteradel erinevad perforatsiooni variandid.

LAMINEERIMINE
Lamineerimine annab trükisele kindla kaitse mehaanilise kulumise eest. Kasutame nii kuum- kui külmlamineerimist. Õige materjali valime lähtudes trükise kasutusvaldkonnast. Saadaval läikivad, matt ja liivmatt pinnaga laminaadid.

LAKKIMINE
Lakkimist tesotame UV- ja siiditrükitehnoloogiaga.

VOLTIMINE / SOONIMINE
Allpool näeb erinevaid levinud paberite voltimise skeeme. Voldikute puhul on kasutusel mõisted G-volt ja Z-volt. Tervitus-, õnnitluskaartide puhul on kasutusel tavaliselt variantid 2,3  ja vahel ka variant 5. Paksemaid pabereid ja digitrükis trükiseid on soovitav enne voltimist soonida. 

trükiste voltimine, trükiste soonimine

KÕRGTRÜKK
Kunagi valitsev tehnoloogia on tänaseks muutunud väga ekslusiivsete trükiste teostusviisiks. Väga elegantne disain ja õige paber muudab trükise tõeliselt isiklikuks ja omapäraseks kunstiteoseks. Teostatakse käsitsi! Kombineeritav stantsimise, suru- ja pimetrükiga. Mõningad paberid saab täiendada ka fooliumtrükiga.