Värvisüsteemid. Värvitabelid.


SPOT (*) värvid segatakse kokku põhitoonidest värvikataloogide alusel retseptide järgi. Disainis ja trükis on kõige levinum firma Pantone poolt arendatav süsteem, mis on kujunenud faktiliseks standardiks.

pantone

CMYK värvide trükkimisel kasutatakse tavaliselt kõiki nelja CMYK-süsteemi põhitoone. Värvid trükitakse paberile rastrina, millest moodustub pilt vaataja silmas.
Trükitakse nelja põhitooniga: cyan, magenta, kollane ja must. cmyk

Lõpptulemus:
cmyk2

Osavärvid eraldi:

cmyk1


RGB värvisüsteemis moodustuvad värvitoonid kolme põhivalguse (punane, roheline ja sinine) segunemisel. Igapäevaselt kasutatakse seda süsteemi kujutiste moodustamiseks monitoridel, TV-ekraanidel ja lavavalgustuses teatrietendustel.

RGB-s värvi moodustuminergb-ring ja CMYK cmyk-ring

 

Kokkuvõtvalt: CMYK on värvisüsteem, milles trükitakse kõik värvitoonid alati põhitoonidena. Värvi segunemine toimub optiliselt. CMYK põhitoone on 4. SPOT toonid segatakse enne trükki spetsiaalselt retsepti järgi valmis ja siis trükitakse. SPOT põhitoone on 14. RGB värvisüsteemis ei ole võimalik printida ega trükkida.


Abimaterjal värvide valimiseks (värvitabelid internetis on ainult indikatsioon mitte standard millest juhinduda, kuna ekraanide eredus ja kontrastsus võib olla erinevalt seadistatud): 

1. HTML koodid https://html-color.codes/color-charts

2. RAL värvide tabel http://www.ralcolor.com/

3. SPOT värvide indikatiivne võrdlustabel.

4. Värvimääramise indikatsioon fotolt

5. RGB toonide konvertimine SPOT toonideks http://www.ginifab.com/feeds/pms/

6. Värvitabel allalaadimiseks PDF failina.

Erkaanilt värve vaadates peab kindlasti arvestama sellega et rgb-valgusega ekraanil moodustatud võib olla oluliselt erksam kui värviga paberile trükitud värvitoon.